Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

Objednejte i z našeho druhého e-shopu Holime.cz za jedno poštovné. Jak to udělat?

KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu

Trhání zubů moudrosti se často nevyhneme

I když zuby moudrosti nevyrostou každému, když už ale vyrostou, tak dokážou člověka pěkně potrápit. Často se tak proto nevyhneme jejich extrakci, tedy vytrhnutí. Proč dochází k extrakcím ještě neprořezaných zubů, jaké druhy extrakcí jsou a kdy je ideální doba na to vytrhnutí zubů moudrosti podstoupit. Tak to vše se dočtete v našem článku.

Trhání zubů moudrosti se často nevyhneme
Trhání zubů moudrosti se často nevyhneme

To, zda Vám zuby moudrosti jednou vyrostou nebo ne, zjistí Váš zubní lékař snadno pomocí rentgenu. Můžete totiž patřit mezi šťastlivce, kterým se zuby moudrosti vůbec nezaloží, takže Vás nebude trápit ani jejich prořezávání, ani jejich možná budoucí extrakce. V dnešní době totiž zuby moudrosti nemá přibližně 20% lidí.

V jakém případě musím podstoupit extrakci?

Prvním krokem k posouzení, zda budete muset extrakci, bývá rentgen. Díky rentgenu Váš zubní lékař zjistí, jakým směrem Vám zuby moudrosti rostou. V případě, že rostou směrem do kosti nebo směřují k ostatním zubům, je extrakce těchto zubů nutná co nejdříve.

Dalším důvodem pro vytrhnutí zubu moudrosti je, že je prokažený. Není to proto, že by se tyto zuby více kazily, ale proto, že jsou v ústech velmi vzadu, a proto se problematicky čistí. 

Často se také stává, že se stomatochirurg rozhodne odstranit nejen zuby, které špatně rostou, ale i ty v protější čelisti. Je to proto, že pokud nebudete mít protistojný zub, pak je Vám jeden tzv. k ničemu. Může se proto stát, že Vám dolní zuby moudrosti rostou směrem do kosti a horní naopak správně, ale rozhodnutí stomatochirurga bude, že bude lepší je extrahovat všechny.

Protože se tyto zuby prořezávají od 18 do 25 let, pak je potřeba včas podstoupit rentgen a zjistit, zda rostou správným směrem. S extrakcí špatně založených zubů moudrosti se doporučuje neotálet. V případě, že roste zub do ostatních zubů, mohlo by dojít k pokřivení ostatních zubů v čelisti a pokud roste do kosti, může být jeho pozdější extrakce komplikovaná.

Jak extrakce zubu probíhá?

 S ohledem na výše vypsané případy, kdy k extrakci dochází, jsou také tři způsoby, jakými extrakce probíhá.

  1. Pokud máte zub již vyrostlý a jde v podstatě o prosté vytrhnutí zubu, při kterém zubař používá běžné nástroje jako při extrakci jiných zubů, jedná se o jednoduchou extrakci. V tomto případě často zubní lékař ránu ani nezašívá. I tak ale zákrok probíhá pod lokální anestezií.
  2. V případě i vyrostlých dolních zubů může dojít k tzv. komplikované extrakci. To znamená, že si zubní lékař musí během zákroku pomoci některými rotačními nástroji, kterými si usnadní přístup k zubu.
  3. Poslední typem je extrakce chirurgická. Tu už obvykle provádí stomatochirurg na příslušném oddělení v nemocnici a nejčastěji na operačním sále. Tento způsob extrakce Vás čeká v případě, že zuby nemáte vyrostlé a rostou právě některým nechtěným směrem, tedy do kosti nebo ostatních zubů. Jak už vyplývá z názvu, jedná se o chirurgický zákrok v lokální anestezii kolem extrahovaného zubu. V tomto případě musí stomatochirurg odklopit dáseň a zub pomocí několika nástrojů z dásně vyndat. Následně pak ránu zašije. Po tomto zákroku můžete preventivně dostat antibiotika, která zabrání vzniku zánětu v místě extrahovaného zubu a dalším komplikacím.

Jaká jsou rizika?

Stejně jako každý zákrok, i extrakce zuby skýtá nějaká rizika. Dojít může například k ulomení části extrahovaného zubu, poškození sousedního či hlavového nervu, ve výjimečných případech může dojít ke zlomení čelisti. Jedná se ovšem o komplikace, ke kterým dochází zřídkakdy.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odbornice na dentální produkty,

redakce Nazuby.cz