KošíkJen 1299 Kč
do dopravy
zdarma
Menu
Jak si udržet zdravé zuby? Tajemství, které změní váš úsměv

Jak si udržet zdravé zuby? Tajemství, které změní váš úsměv

Možná vás oslníme tvrzením, že otěže zdraví vašich zubů držíte ve vlastních rukou. Pevně je stiskněte a pojďte nahlédnout do principů, které udrží úsměv zářivý za každého tempa. Bude to jízda, to nám můžete věřit!

Jak vypadají zdravé zuby?

Mají přirozenou barvu. To ovšem neznamená čistě bílou, jak máme tendence si domýšlet. Každý člověk má originální odstín, který určuje barva zuboviny a tloušťka zubní skloviny. Pokud se ale přeci jen trápíte se žlutými zuby, máme pro vás 9 nejčastějších příčin – třeba vás mile překvapí, že existuje řešení.

Nejsou citlivé. Nemají tendence na sebe upozorňovat při konzumaci sladkých, horkých nebo třeba studených potravin.

Nekývou se a nebolí. A pokud ano, na vině může být mnoho faktorů. Od zánětu dásní, zubního kamene a parodontitidy až po hormonální změny. V každém případě je ideálním řešením použít „kouzelné sluchátko”, objednat se k zubaři a zjistit pravou příčinu.

Orální mikrobiom

Co je to a jak souvisí se zdravím zubů? Prostředí v ústech, které tvoří bakterie apod., nazýváme orální mikrobiom. Pro zuby je klíčový, protože podporuje harmonickou rovnováhu a předchází infekcím i dalším problémům, jako je zubní kaz nebo parodontální onemocnění. Na jeho složení má vliv i genetika, stravovací návyky, kvalita ústní hygieny a léky.

Jak dosáhnout zdravých zubů? 6 osvědčených tipů

1. tip: Ovládněte techniku čištění

Správné čištění zubů by mělo být dostatečně pevným kořenem pro jejich zdraví. Platí zde totiž zlaté pravidlo – pečlivě odstraňte veškerý zubní plak a mějte spokojené zuby. Zatrhnete tak hned v začátcích bujaré večírky nechtěných bakterií a zabráníte řádění zubního kazu.

2. tip: Vyberte správné pomocníky

Pozornost zaměřte na výběr vhodných pomůcek. Hlavní roli v péči o zuby nehraje pouze „ten pravý" kartáček na zuby. Existuje celá řada pomocníků na čištění mezizubních prostor, jednosvazkové kartáčky na dočištění atp.


Šanci můžete dát i zubním pastám s fluoridem – že nevíte, k čemu je fluorid dobrý? A jak poznáte, že fluorid v pastě máte? Provedeme vás.

3. tip: Vsaďte na zdravou stravu

Není tajemstvím, že složení talíře ovlivňuje prostředí v celém těle. Týká se tedy i zubů. Pojďme nahlédnout do tajů konkrétních potravin, které bychom měli pravidelně vyhledávat.

  • Mléko a mléčné výrobky. Bohatý zdroj vápníku, základního stavebního kamene zubní skloviny a aktéra remineralizace (proces posilování skloviny chránící zuby před poškozením). Mléčné výrobky také přispívají k neutralizaci kyselého prostředí v ústech, které by mohlo jinak sloužit jako rejdiště bakterií plaku.

Je pro vás dodržování zdravé stravy stresující? Dovolte si občas zhřešit a aplikujte pravidlo 80 : 20 (tzv. Paretův princip). Skládejte si tedy jídelníček z 80 % zdravých surovin a zbylých 20 % si nechte třeba na dezert. Tento přístup není tak striktní, naopak je dlouhodobě udržitelný.

  • Ryby a mořské plody. Obsahují fosfor, který přispívá k posílení skloviny, a také fluoridy, které pro jejich dentální superschopnosti přidáváme do zubních past a dalších produktů ústní hygieny.

  • Vitamín C. Starý známý posilující imunitu. Hodí se nejen na zuby a dásně: před infekcemi pomůže ochránit celý organismus. Je obsažen v ovoci a zelenině: citrusech, šípcích, jahodách, paprice, brokolici nebo v kyselém zelí.

  • Vitamín A. Přispívá ke zdraví sliznic a dásní. Najdeme ho třeba v mrkvi a v játrech.

  • Vitamín D. Zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu. Nemusíte se zrovna cpát rybím tukem, abyste si zajistili jeho dostatek: stačí se každý den vystavit slunečním paprskům. Poděkují vám nejen zuby, ale i vaše psychika.

  • Křupavá zelenina a ovoce. Pomáhají mechanicky odstraňovat nečistoty a stimulují tvorbu slin, které neutralizují škodlivé kyseliny v ústech.

  • Ořechy. Jsou přímo nabité zdravými tuky a širokou paletou minerálů podílejících se na špičkové kondici zubů.

Omezte naopak jídla, která se na vzniku zubního kazu podílejí. Například se jedná o preclíky a keksy lepící se na zuby. Dále potraviny, které obsahují hodně cukru, jako jsou sušenky, čokoláda a bonbóny, slazené limonády, ale i zdravě se tvářící müsli tyčinky, sladké cereálie nebo sušené ovoce.

4. tip: Ochraňujte svůj chrup

Zejména u kontaktních sportů, jako jsou box, hokej a fotbal, používejte chrániče. Pomáhají zbrzdit nárazy a rozkládají sílu úderu, čímž snižují riziko zlomení nebo vyražení zubů.

Budíte se v noci skřípáním zubů, ať už vlastním nebo třeba drahé polovičky? I proti němu (bruxismu 😉) existuje chránič.

5. tip: Nezapomínejte na duši

Jak spolu souvisí duševní zdraví a zuby? Velmi. Například stres i úzkost jsou hlavními příčinami skřípání zubů, které je může poškodit.

Stres se podílí i na snižování účinnosti imunitního systému a můžete být tak více ohroženi onemocněním dásní. A co dlouhodobý stres? Ten nám může ztěžovat dodržování zdravých návyků při čištění, což může opět vést k tvorbě zubního kazu.


V rychlosti všedních dnů tedy neopomíjejte na vnitřní pohodu. A pokud se do vás zakousne stres, zkuste ho odehnat třeba meditací, mindfulness technikami nebo dechovými cvičeními.

6. tip: Důvěřujte očím stomatologa

Nezanevřete na preventivní prohlídky u zubního lékaře. Při preventivce vám vyšetří stav chrupu, parodontu, sliznice a dalších tkání. Zjišťuje anomálie v postavení zubů i čelistí, pátrá také po přednádorových, nádorových změnách a zaměřuje se na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat jiné onemocnění. Případně odstraní zubní kámen a poradí se správnou ústní hygienu.

A při dodržování všech doporučených tipů vám můžete klidně zaručit, že z křesla u zubaře (jednu ročně) vyskočíte po pár minutkách.

Jana

Na pravidelné kontroly k zubaři chodím každých 12 měsíců a už 5 let (díky správnému čištění) jsem naštěstí nemusela strávit v ordinaci déle jak 5 minut. A přitom za prevenci dám měsíčně maximálně 200 Kč!

Jana Tesárková
Královna velkoobchodu Nazuby

Zdravé zuby i v pokročilém věku

Zdravotní problémy v ústech – zejména (mezi)zubní kaz a parodontální onemocnění – významně ovlivňují kvalitu života starších dospělých. Stárnutí však není rizikovým faktorem pro zhoršení orálního zdraví, berme ho tedy s úsměvem. Stále můžeme udělat mnoho pro to, aby ústa vypadala a cítila se mladší.

Základní stavební kámen je stále přístup k zubní péči, kterou si – mimochodem – s přibývajícím věkem můžete ulehčit například přechodem na elektrický kartáček. Zajímá vás, jak čištění s ním vypadá a jestli je čištění opravdu efektivnější a snazší? Hurá k novým zkušenostem.

Pozornost věnujte i zubní sklovině. S věkem se opotřebovává a ztenčuje. Také nervy v jádru zubu ztrácejí s věkem na citlivosti. Jakýkoli problém tedy můžete pocítit až v pokročilejším stádiu.

Víte, jak poznat počínající zubní kaz? A jestli jeho vznik dáváme za vinu genům? Připravili jsme článek, který zodpoví všechny zvídavé otázky. Možná vás (mile) překvapíme i tipy, jak kazy jednou provždy odvrátit.

Dbejte na pravidelné návštěvy zubaře, abyste předešli komplikacím a mohli si užívat „zlatý věk" plnými doušky. 🙂

To ukočírujete!

Všechna tajemství zdravých zubů mohou znít trochu komplikovaně, ale v podstatě jde jen o jedno: aplikovat je pomalu krok za krokem, až se stanou automatickými každodenními návyky, nad kterými už ani nebudete muset přemýšlet. Věřte nám – stojí to za to. Tělo, úsměv i spokojená duše s vámi budou po celý život. A nebojte, jedeme v tom společně.


Bc. Veronika Nováková
autorka článku

Bc. Veronika Nováková

redakce Nazuby.cz

28. února 2025

Jindřiška Gališová
garantka článku

Jindřiška Gališová

redakce Nazuby.cz

28. února 2025

  • https://ifmv.cz/mikrobiom-dutiny-ustni/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6503789/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8859414/
  • https://www.mdpi.com/2076-2607/12/9/1797
  • https://www.health.harvard.edu/topics/nutrition
  • https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/the-aging-mouth-and-how-to-keep-it-younger
  • https://www.news-medical.net/news/20241010/Oral-health-strategies-for-healthy-aging-A-call-to-action.aspx